Dopřejte si komfort podlahového vytápění

Výhody topného systému s podlahovým vytápěním

  • Příznivá ekonomika provozu s minimálně 15% úsporou nákladů oproti klasickému způsobu vytápění.
  • Estetická čistota interiéru, bez rušivých prvků a víření prachu.
  • Zdravotně příznivější horizontální rozložení teplot vzduchu ve vytápěné místnosti, které se nejvíce blíží ideálnímu stavu.
  • Oblíbený progresivní způsob řešení tepelné pohody s možností využití celé nabídky tepelných zdrojů, zejména nízkoteplotních (tepelná čerpadla, solární kolektorové systémy, kondenzační kotle).
  •  Možnost získat až 10 let záruku na ucelený systém podlahového vytápění IVARTRIO

Proč dávají investoři v současné době přednost teplovodnímu podlahovému topení před jinými způsoby vytápění interiéru?

Pár sedící na podlaze, vytápěné podhalovým topením
Je tomu právě z důvodů doposud nebývalého komfortu a pocitu tepelné pohody, který díky nízkému teplotnímu spádu nemůže zajistit klasický způsob vytápění. Co to znamená? Tradiční radiátory ohřívají prostor z jednoho místa, a to relativně vysoko nad podlahou, proto je rozložení teplot velmi nerovnoměrné. V tomto případě bývá rozdíl teplot – teplotní spád mezi podlahou a stropem 7 až 9 °C. U podlahového topení však teplo postupuje plošně a plynule od spodu místnosti a teplotní spád bývá téměř zanedbatelný, nejčastěji kolem 3 °C. V této situaci se pocit tepla u člověka dostavuje při reálně nižší teplotě vzduchu, než u radiátorového způsobu vytápění a pobyt v takových místnostech je lidskému organismu příjemnější a přirozenější.

Dalším významným faktorem podporujícím prudký rozvoj technologií pro podlahové topení je stále se zvyšující tlak na ekonomicky úsporné a ekologicky šetrné způsoby vytápění objektů. Tato hlavní kriteria podlahové topení splňuje bezezbytku, neboť dovoluje použití nízkoenergetických zdrojů tepla jako např. tepelná čerpadla, solární kolektorové systémy, kondenzační plynové kotle, kotle na biomasu a další.

Rozhodnu – li se pro podlahové topení, jaké mohu očekávat výhody a přínosy tohoto způsobu topení?

Z hlediska zdravotního stojí za zmínku fakt, že rozvrstvení tepla v interiéru se velmi přiblíží ideálnímu stavu pro lidský organismus. Teplotní komfort bude nesrovnatelný oproti jiným způsobům vytápění. Velká sálavá plocha podlahového topení umožňuje snížení teploty vzduchu v místnosti až o 3 °C a zároveň zvyšuje jeho vlhkost bez následné kondenzace par, což výrazně eliminuje možnost vzniku stěnových plísní apod. Výrazně bude eliminováno víření prachu, což ocení zejména alergici a astmatici.

cirkulace-tepla

Z hlediska ekonomiky provozu tohoto nízkoteplotního způsobu vytápění se úspory v nákladech na spotřebu energie pohybují řádově mezi 10 – 15 %. U sofistikovanějších, zejména kombinovaných zdrojů tepla lze očekávat ještě větší úspory.  Podlahové topení nijak neomezuje architektonické řešení interiérů, přičemž může být, jak zdrojem topení, tak i chlazení.

Co si konkrétně představit pod pojmem teplovodní podlahové topení a jaké nároky vzniknou na jeho instalaci v rodinném domě či bytě?

Teplovodní podlahové vytápění je ucelený soubor jednotlivých komponentů, zejména plastových trubek, izolačních desek a rozdělovacích sestav, které vzájemně tvoří základ plošného, nízkoteplotního zdroje tepelné pohody bytových interiérů s vysokou ekonomičností provozu. Pro snadné řízení a individuální přizpůsobení podlahového topení konkrétním podmínkám investora bývá zejména využíván některý ze způsobů tzv. zónové regulace pro jednotlivé místnosti. Tato regulace teploty interiérů podle jejich využití a potřeb je základní cestou pro dosažení maximálního komfortu vytápění při maximálně možných úsporách tepelné energie.

Potrubí topných smyček položené do izolačních desek se zalévá betonovou nebo anhydritovou směsí, která tvoří tzv. topnou desku. Nášlapná vrstva topné desky může být tvořena různými materiály např. nejvhodnější je keramická dlažba, kámen, PVC, lze též použít dřevěné a plovoucí podlahy, a k tomu určené koberce. Druh použité finální nášlapné vrstvy má vliv na dimenzování výkonových parametrů podlahového topení, proto je nutno vždy předem požadovanou krytinu zohlednit ve výpočtových parametrech. Vždy lze použít jen takovou krytinu, u níž výrobce připouští použití pro podlahové topení!

Mohu jako investor ovlivnit kvalitu podlahového topení z hlediska jeho funkčnosti a životnosti výběrem vhodných systémových komponentů?

Vícevrstvá trubka ALPEXRozhodně to lze doporučit, pokud nechcete v následujícím období řešit problémy s kvalitou a funkčností systému podlahového vytápění. Jedná se většinou o investici na celý život, proto si podlahové topení zaslouží jen kvalitní a prověřené produkty renomovaných výrobců v oboru. Důležité je ale hlavně také zvolit odbornou realizační firmu s dlouholetou zkušeností a tradicí v oboru. Naše firma Hajma, s.r.o. provádí instalace podlahového vytápění přes 20 let.

Výběr a kvalita základních konstrukčních prvků podlahového topení ovlivňuje funkčnost i dlouhodobou životnost systému.

 

Přednosti této vícevrstvé trubky jsou výsledkem technicky promyšlené kontrukce s přesně na sebe navazujícími vrstvami. Nosná hliníková trubka je podélně svařená, čímž bylo dosaženo absolutní těsnosti vůči průniku kyslíku. Speciální tmel váže na tuto Al trubku zesítěný polyetylén, čímž bylo dosaženo dobré tvarové stability za studena a hlavně nízké teplotní roztažnosti, což je hlavní předpoklad vysoké životnosti a teplotní i tlakové odolnosti potrubí. Toto složení zaručuje 100% těsnost na prostup molekul kysliku, ale rovněž dává potrubí nové pozitívní vlastnosti a odolnost. Jedná se o potrubí špičkové kvality od německého výrobce firmy FRÄNKISCHE.

Rozdělovač podlahového vytápění

Velmi důležité je mít nainstalován pouze kvalitní, plně vybavený rozdělovač včetně všech potřebných komponentů. Je totiž srdcem vašeho podlahového vytápění.

Rozdělovač podlahového topení

Rozdělovač podlahového topení

Jaké doplňkové příslušenství ke zvýšení uživatelského komfortu a snižování provozních nákladů je vhodné volit pro podlahové topení?

Zónovou regulaci podlahového topení je možno instalovat pomocí systémových komponentů pro vodičovou verzi, nebo flexibilnější rádiovou, tedy bezdrátovou verzi ovládání rozdělovací sestavy podlahového topení.

Shrnutí na závěr

Podlahové vytápění patří stále k progresivnějším způsobům ekonomicky úsporného a ekologicky šetrného vytápění objektů. Velkou předností je ideálnější rozložení teplot v místnostech, což přispívá k pocitu optimálního komfortu. Využitím efektu sálání velké plochy je možné udržovat v místnostech chladnější vzduch o cca 2 až 3 °C oproti stejné místnosti s klasickým vytápěním, při stejném pocitu tepelné pohody, ovšem s daleko nižšími náklady na spotřebovanou energii. Připočteme – li estetickou čistotu interiéru, nerušenou žádnými viditelnými rozvody tepelných zařízení, pak je prudce stoupající obliba podlahového vytápění pochopitelná. V současné době se těší podlahové topení i v České republice velké oblibě. K podlahovému vytápění Vám naše firma Hajma, s.r.o. doporučuje použití nízkoenergetické zdroje tepla, jako např. tepelná čerpadla, solární kolektorové systémy, kondenzační plynové kotle, kotle na biomasu a další.

Odborné poradenství a cenová kalkulace zdarma

Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

Kontaktní formulář | Přejít na kontakt